Polski Svenska English
Polski Svenska English

Domy szkieletowe pasywne

NASZA OFERTA

 

Najnowocześniejsze trendy w budownictwie charakteryzują się prostotą wykonania, lekkością konstrukcji oraz ekologicznymi rozwiązaniami. Dzięki domom szkieletowym  pasywnym, każdy etap budowy jest przyjazny środowisku, a dom w ostatecznej formie wymaga minimalnych nakładów energii. Komfortowy, energooszczędny budynek, który nie szkodzi otoczeniu to spełnienie marzeń o eko domu bez rachunków. W artykule przedstawiamy zalety domów szkieletowych i pasywnych.

 

Dlaczego warto zdecydować się na szkieletowy dom pasywny?

 

Eko rozwiązania

Dom pasywny i szkieletowy jest przykładem ekologicznego budownictwa. Dzięki prefabrykatom, plac budowy nie generuje dodatkowych zanieczyszczeń, a poszczególne moduły są zrobione z drewna, włókien drzewnych i celulozy. Dom pasywny może być też wyposażony w dodatkowe elementy zwiększające jego energooszczędność, takie jak odzysk ciepła z wentylacji, wentylację grawitacyjną oraz panele fotowoltaiczne, których ogniwa przetwarzają energię słoneczną w elektryczną. Ponadto budynek jest ogrzewany naturalnie uzyskanym ciepłem, czyli energią od mieszkańców. Energię, którą gromadzi dom, wytwarzają też urządzenia elektryczne, które oddają ciepło do otoczenia.

Dom pasywny jest nazywany czasem domem zeroenergetycznym, ponieważ jego zapotrzebowanie na energię jest minimalne. Wiążę się to z dodatkowymi korzyściami dla środowiska, ponieważ nie musimy palić w piecu ani wykorzystywać innych szkodliwych źródeł energii.

Niski koszt utrzymania 

dom pasywny niski koszt utrzymania

Wysokiej jakości izolacja termiczna, materiały izolujące oraz suche drewno stosowane przy budowie domu szkieletowego, gwarantują bardzo dużą szczelność budynku, która pomaga zachować ciepło i zaoszczędzić energię. 

Domy pasywne do konwencjonalnego ogrzewania wymagają dostarczenia ok.  15 kWh/m2 energii na rok. Z kolei zużycie energii pierwotnej nie jest większe niż 120 kWh/m2. 

Warto zauważyć, że budowa domu pasywnego może być droższa od domu stawianego tradycyjnymi metodami. Jest to jednak pozorna różnica, która z upływem czasu będzie się jeszcze bardziej zmniejszać ze względu na dofinansowania do ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Poza tym koszty, które poniesiemy przy budowie domu bardzo szybko się zwrócą, dzięki braku konieczności wydawania pieniędzy na ogrzewanie. 

 

Wymagania domu pasywnego 

dom pasywny niski koszt utrzymania

Dom pasywny niesie ograniczenia w formie, ponieważ dom powinien być zbudowany na planie prostokąta. Bryła w formie sześcianu umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu energooszczędności.

Cechy domu pasywnego:

 

Wszystkie wymienione cechy mają na celu ograniczenie przepływu powietrza oraz zgromadzenie jak najwięcej energii. 

Dom pasywny szkieletowy ma bardzo wiele zalet ekonomicznych i ekologicznych. Budownictwo przyszłości, to konstruowanie domów samowystarczalnych, bezpiecznych dla środowiska, a także korzystających z odnawialnych źródeł energii. 

Sprawdź także:

Najczęściej zadawane pytania

Czym są domy pasywne?

Poszczególne moduły i elementy domów pasywnych wykonane są z drewna, włókien drzewnych oraz z celulozy. Takie obiekty mają zazwyczaj prostą konstrukcję, pozbawione są skosów, mają jedno- lub dwuspadowy dach. Ponadto, takie obiekty często wyposażone są w instalacje fotowoltaiczne czy też w instalację rekuperacyjną.

Budowa domu pasywnego – ile kosztuje?

Koszty budowy domu pasywnego różnią się w zależności od konkretnego projektu, na przykład metrażu domu. W naszej firmie zawsze sporządzamy indywidualna wycenę

SMS +48 662 934 243